Dzisiejszy rynek produkcyjny przeżywa swego rodzaju rewolucję. Eksperci twierdzą, że jest to zmiana na miarę wydarzeń z Anglii w XVIII wieku. Jednakże tym razem zamiast jedynie wprowadzać maszyny, kładzie się nacisk na zastąpienie ludzkiej pracy fizycznej w całości przez roboty i nowoczesne oprogramowania. Dlaczego warto podążać za tym trendem i jakie korzyści może on przynieść automatyzacja produkcji?

Szybkość, wydajność, dokładność

Współcześnie w przemyśle najważniejszy jest czas, a co się z tym wiąże – również wydajność. Automatyzacja produkcji pozwala na zwiększenie tempa pracy nie wpływając negatywnie na dokładność, a więc także na jakość wytwarzanego produktu. Na taśmie produkcyjnej niezwykle istotna jest ciągłość. Niestety, jeśli pracują przy niej ludzie należy liczyć się z przestojami, spowodowanymi wymaganą przerwą na obiad, zmęczeniem czy nieobecnością któregoś z pracowników. Wprowadzając system automatyczny nie powstają takie przestoje. Odpowiednio zaprogramowana maszyna może pracować nieprzerwanie, nie męczy się, nie wymaga długich szkoleń – dzięki czemu przynosi oszczędności.

Koszty produkcji

Automatyzacja produkcji pociąga za sobą dużą inwestycję początkową, jednakże jeśli przeliczysz ją na późniejsze oszczędności, zaskoczy Cię fakt, że jest ona znacznie tańsza od zatrudniania pracowników fizycznych. Ludziom trzeba płacić pensję, do tego w świetle polskiego prawa również ubezpieczenia, składki, urlopy itd. Rocznie, jeśli w firmie pracuje kilkanaście osób, robią się to znaczące kwoty, dlatego jeżeli zastanawiasz się czy warto wydać tak wiele na wprowadzenie innowacyjnych maszyn i nowoczesnego oprogramowania do Twojej działalności, możesz być pewien, że z czasem pieniądze wrócą do Ciebie.

Od fizyczności do myślenia kreatywnego

Innowacyjne działanie w produkcji zaczyna się w głowie, dlatego chcąc zmodernizować swoje działania koniecznie zacznij od odpowiedniego nastawienia – idź z duchem czasu! Zamiast stawiać na fizyczną pracę, pomyśl w ten sposób: osoby dotychczas zajmujące się obsługą taśmy mogą teraz zająć się innymi czynnościami, związanymi z nowymi technologiami i programowaniem. Większy, kreatywny kapitał ludzki oznacza zwiększenie szans na pojawienie się nowych rozwiązań, które usprawnią produkcję i pozwolą na jeszcze wydajniejszą pracę. Dlatego jako przedsiębiorca powinieneś zastanowić się czy zaoszczędzonych na fizycznej obsłudze maszyn pieniędzy nie warto zainwestować w rozwój Twoich pracowników? Może okazać się, że będzie to znacząca korzyść dla przedsiębiorcy.

Nowe technologie, komputery, roboty, nowoczesne oprogramowania przynoszą szybsze tempo pracy i rozwój. W ostatnich latach poziom automatyzacji produkcji w Polsce znacznie się podniósł, dlatego nie zwlekaj z modernizacją w swoim przedsiębiorstwie – nie chcesz przecież zostać w tyle, za konkurencją?

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

W obrębie różnorodnych gałęzi przemysłu wykorzystuje się urządzenia oraz linie technologiczne, których działania zapewniają nowoczesne systemy sterowania. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie informacji o etapach konkretnego procesu produkcyjnego, a także usprawnienie...

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Chcąc stale połączyć ze sobą dwa metalowe materiały należy je zespawać. W tym celu można wybrać jedną z kilku rodzajów spajania, jednak należy liczyć się z tym, że każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednym ze sposobów na wyciągnięcie maksymalnych korzyści z...