Chcąc stale połączyć ze sobą dwa metalowe materiały należy je zespawać. W tym celu można wybrać jedną z kilku rodzajów spajania, jednak należy liczyć się z tym, że każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednym ze sposobów na wyciągnięcie maksymalnych korzyści z poszczególnych metod jest spawanie hybrydowe – jakie są jego cechy charakterystyczne i kiedy warto rozważyć zastosowanie tego rodzaju spawania?
Czym jest spawanie hybrydowe
Spawania hybrydowe, w skrócie bywa nazywane HLAW (hybrid laser arc welding), to rodzaj spawania łukowego z elektrodą topliwą, w którym jednym źródłem ciepła jest wiązka promienia laserowego, natomiast drugim drut elektrodowy. Dzięki zastosowaniu tej metody łączenia elementów konstrukcyjnych zwiększa się przede wszystkim trwałość spojenia.
Cechy spawania hybrydowego
Wszystkie metody spawania – laserowe, MIG/MAG, WIG – oprócz długiej listy zalet, mają też kilka wad o charakterze immanentnym, oznacza to, że nie można ich usunąć. Dlatego, by technologie spawania mogły wciąż się rozwijać, opatentowano spawanie hybrydowe, które polega na połączeniu metody laserowej z metodą GMA, co pozwala na osiągnięcie korzyści płynących z obu tych technik. W efekcie cechy spawania hybrydowego są połączeniem największych zalet spajania laserowego i metody używającej elektrody topliwej. Wiązka lasera umożliwia wykonanie wąskich i głębokich wtopień przy niskim nakładzie energii, a zastosowanie elektrody ułatwia wypełnienie szczelin w wyniku stapiania materiał. Jedną z podstawowych cech tej metody jest uzyskanie dużego stopnia elastyczności łączenia, co pozwala osiągnąć rezultat, który przy użyciu innych sposobów spawania wymaga wielowarstwowego spawania metodami łukowymi.
Zalety spawania hybrydowego
Cechy spawania hybrydowego wykorzystywane są zwłaszcza w przemyśle stoczniowym i karoseryjnym przy łączeniu dużych płyt blachy. Użycie tej techniki minimalizuje ryzyko powstawania odkształceń i naprężeń spawalniczych, co przekłada się na wytrzymałość całej konstrukcji. Niższa szybkość chłodzenia spajanej powierzchni obniża stopień twardości spoin, możliwe jest też zredukowanie liczby ściegów potrzebnych do wykonania złącza. Na korzyść spawania hybrydowego przemawia też szeroka gama jego zastosowań, gdyż za jego pomocą można łączyć różnorodne materiały – od stali po stopy niklu i chromu. Metoda ta jest też stosunkowo tania i szybka.
Spawanie hybrydowe łączy w sobie wszystkie zalety spawania laserowego i metody GMA, dzięki czemu jest niezwykle efektywnym sposobem łączenia materiałów. Co więcej, jest ono również uniwersalne, przez co znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.