Współcześnie branża przemysłowa intensywnie rozwija się dzięki stosowaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii. Automatyzacja poszczególnych etapów produkcji sprawia, że firmy działają w sposób dynamiczny i zorganizowany. Jakie maszyny wykorzystuje się do obróbki metali?

Czym jest obróbka metali?

Innowacyjne rozwiązania w przemyśle pozwalają uzyskiwać różnorodne rezultaty, także jeśli chodzi o obróbkę metali. Za pomocą odpowiedniego sprzętu i przy wykorzystaniu doświadczenia pracowników w praktyce można bez problemów zająć się modyfikowaniem wybranych surowców na szeroką skalę. Najprościej obróbkę metali definiuje się jako proces technologiczny, skupiający się wokół zmiany parametrów pierwotnego metalu, takich jak jego kształt, wymiary czy też właściwości chemiczne i fizyczne. W celu osiągnięcia pożądanych efektów przeprowadzany proces musi składać się z poszczególnych faz, które będą stopniowo zmieniać kolejne cechy metali.

Rodzaje obróbki metali

Przyglądając się wybranym rodzajom obróbki metali możemy wyróżnić między innymi:

  • Obróbkę plastyczną – polegającą przede wszystkim na zmianie obecnego kształtu metali. Zostaje ona przeprowadzana zarówno na zimno, jak i na ciepło w zależności od możliwości technologicznych. Do podstawowych etapów obróbki plastycznej należy kucie (wykonywane ręcznie lub mechanicznie), tłoczenie, ciągnienie (jednocześnie wydłużające dany materiał), a także gięcie.
  • Obróbkę cieplną, która jest najczęściej wykorzystywana w przypadku modyfikowania stali; w wyniku procesu termicznego zmianie ulega dotychczasowa struktura stopów-głównie warstwa zewnętrzna, a co równie istotne ich właściwości- np. większą twardość materiału uzyskuje się w wyniku procesu hartowania.
  • Obróbkę mechaniczną – nazywaną również skrawaniem, która skupia się na frezowaniu, toczeniu i szlifowaniu metali, tak aby uzyskać dowolny wymiar i kształt obiektu.

Maszyny do obróbki metali

Coraz bardziej zaawansowana obróbka metali w poszczególnych etapach jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi. Funkcjonalne maszyny znacznie przyspieszają i usprawniają pracę nad przygotowywaniem metali do osiągnięcia przez nie finalnej postaci. Jako przykładowe maszyny do obróbki metali wskazuje się krawędziarki, które w efektywny sposób poprzez dopasowaną siłę nacisku prasują, zgniatają lub gną materiał tak, aby nadać mu nową formę. Poza tym, w branży metalowej wykorzystuje się także frezarki, umożliwiające obróbkę elementów płaskich i długich, ale nie tylko. Pozwalają one wykonywać przedmioty z metalu czy tworzyw sztucznych niezwykle precyzyjnie i zgodnie z wszelkimi wymogami dotyczącymi jakości produktów. Oprócz innowacyjnych krawędziarek, frezarek i tokarek (centr tokarskich), które na rynku znajdują całe spektrum zastosowań, wśród tego typu modeli należy wymienić szlifierki do płaszczyzn, wałków i otworów oraz maszyny do cięcia np. arkuszy blach (cięcie plazmą, wiązką lasera czy wodą). Dzięki coraz to nowocześniejszemu sterowaniu tych maszyn – sterowaniu CNC (Computerized Numerical Control), oraz oprogramowaniu CAM wspomagającemu proces tworzenia ścieżek narzędzi można wykonywać na nich elementy bardzo skomplikowane z dużą dokładnością i powtarzalnością. Ich intuicyjna obsługa pozwala zaprogramować sprzęt wedle aktualnych planów produkcyjnych. Nowoczesna technologia tego typu urządzeń sprawia, że czas wytwarzania konkretnych elementów jest dużo szybszy, a produkcja seryjna nie wymaga inwestycji w dodatkowe narzędzia.

Profesjonalne i coraz bardziej funkcjonalne maszyny do obróbki metali umożliwiają wydajne działanie przedsiębiorstw z branży metalowej. Większa precyzja w dopracowywaniu poszczególnych produktów gwarantuje poprawienie ich ostatecznej jakości i trwałości. Krawędziarki, frezarki, centra tokarskie oraz zintegrowane maszyny obejmujące całościową obróbkę metali usprawniają działania wszystkich pracowników, zmniejszając ich nakłady pracy poprzez znaczną automatyzację czynności.

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

W obrębie różnorodnych gałęzi przemysłu wykorzystuje się urządzenia oraz linie technologiczne, których działania zapewniają nowoczesne systemy sterowania. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie informacji o etapach konkretnego procesu produkcyjnego, a także usprawnienie...

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Chcąc stale połączyć ze sobą dwa metalowe materiały należy je zespawać. W tym celu można wybrać jedną z kilku rodzajów spajania, jednak należy liczyć się z tym, że każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednym ze sposobów na wyciągnięcie maksymalnych korzyści z...