Współczesny świat coraz bardziej przyzwyczaja nas do obecności zaawansowanych technologii w każdej sferze życia. Postępująca automatyzacja pozwala znacznie skracać czas wykonywania codziennych czynności, czyniąc je jednocześnie dużo prostszymi. Świadectwem rozwijającej się, czwartej rewolucji przemysłowej są również nowoczesne roboty oraz maszyny wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Czym jest czwarta rewolucja przemysłowa?

Gwałtowne, postępujące przemiany technologiczne ogarnęły już większość systemów komunikacyjnych, produkcyjnych, a także kontrolnych firm, które dbają o swoją pozycję i prestiż. Przekształcająca się w zastraszającym tempie czwarta w dziejach rewolucja przemysłowa polega głównie na automatyzacji, wydajnej wymianie oraz przetwarzaniu danych. Procesy te są możliwe dzięki powszechnemu wykorzystaniu internetu i różnego rodzaju technologii informacyjnych. Poprzez nieustanne zanurzenie w rozległej sieci zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy mają stały dostęp do informacji, które są im potrzebne w konkretnym momencie. W konsekwencji, wirtualna przestrzeń zaczyna determinować strategie wytwarzania, promocji oraz nabywania produktów.

Przemysł 4.0 – podstawowe założenia

Szczególną cechą współczesnej rewolucji przemysłowej jest bez wątpienia jej globalny charakter. W przeciwieństwie do poprzednich, przełomowych momentów w rozwoju technologii, najnowsze przemiany nie zachodzą wyłącznie na poziomie wytwórczym, lecz dotykają niemal wszystkich dziedzin życia. Można to dostrzec między innymi w wyraźnym zanikaniu barier występujących pomiędzy ludźmi i maszynami. Integracja pracowników z robotami sterowanymi cyfrowo sprawia, że w wielu przedsiębiorstwach pojawiają się linie produkcyjne w pełni zautomatyzowane, które człowiek jedynie kontroluje, otrzymując dane nawet z kilku miejsc jednocześnie. Przyczynia się to do ogromnego wzrostu produkcji oraz poszukiwania nowych rozwiązań w postaci tworzenia spersonalizowanych towarów. Spośród nich warto zwrócić uwagę na autonomiczne pojazdy (w tym także popularne drony), zaawansowane roboty (sprzątające, kuchenne, a nawet wspomagające opiekę nad starszymi osobami) czy też niezwykle innowacyjny druk 3D. Ostatni z wymienionych wynalazków czwartej rewolucji przemysłowej z pewnością już teraz skraca proces wytwarzania wybranych części maszyn oraz znajduje zastosowanie w medycynie.

Czwarta rewolucja przemysłowa – co przyniesie?

Dzisiejsze przemiany technologiczne przynoszą olbrzymią szansę na rozwój firm, poprawę jakości produktów, a zarazem obniżenie kosztów ich wytwarzania. Zwiększeniu wydajności będzie także towarzyszyć zminimalizowanie ryzyka wyprodukowania towarów wadliwych, ze względu na stałą kontrolę wyspecjalizowanych maszyn. Ponadto, nieodłącznym elementem współczesnych przemian jest również pojęcie Dużego Zbioru Rzeczy (Big Data), które dzięki pojawieniu się coraz tańszych i bezpieczniejszych aplikacji będzie doskonałym zestawem do przetwarzania ogromnej liczby informacji. Oprócz niewątpliwych zalet, jest to jednak spore wyzwanie, szczególnie pod względem zapewniania bezpieczeństwa konsumentom. Przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej wiąże się bowiem z możliwością uzyskania dostępu do poufnych informacji przez osoby niepożądane, co może dotyczyć także wykradania innowacyjnych projektów. Równie istotnymi obawami pojawiającymi się podczas rozważania o przemyśle 4.0 jest brak odpowiedniej liczby specjalistów, przygotowanych do pracy ze skomplikowanymi robotami, a także konieczność wprowadzenia właściwych procedur regulujących wspólną pracę maszyn i ludzi.

Czwarta rewolucja przemysłowa oznacza zaawansowaną przemianę technologiczną obejmującą szereg działań związanych z funkcjonowaniem zakładów pracy, sposobem przechowywania danych oraz ich przetwarzania. Mobilne, inteligentne maszyny w znacznym stopniu zaczynają usprawniać procesy produkcji, a także zastępować człowieka w codziennych czynnościach. Powszechny dostęp do sieci internetowej powoduje natomiast zacieranie granicy pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym.

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

W obrębie różnorodnych gałęzi przemysłu wykorzystuje się urządzenia oraz linie technologiczne, których działania zapewniają nowoczesne systemy sterowania. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie informacji o etapach konkretnego procesu produkcyjnego, a także usprawnienie...

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Chcąc stale połączyć ze sobą dwa metalowe materiały należy je zespawać. W tym celu można wybrać jedną z kilku rodzajów spajania, jednak należy liczyć się z tym, że każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednym ze sposobów na wyciągnięcie maksymalnych korzyści z...