Od kilku lat technika 3D rewolucjonizuje nasze życie, chociaż często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Szczególnie drukarki 3D są w ostatnim czasie wskazywane jako urządzenia, które wkrótce pozwolą każdemu z nas na tworzenie różnorodnych przedmiotów w zaciszu własnego domu. W jaki sposób technika 3D wpływa na przemysł i projektowanie maszyn? Na czym polega jej funkcjonalność?

Dlaczego warto projektować w 3D?

Podstawową różnicą występującą pomiędzy projektowaniem w 2D a 3D jest oczywiście kwestia tworzenia wielowymiarowego obrazu. Rysowanie w standardowej technice 2D wymaga od konstruktora wyjątkowych umiejętności przestrzennego widzenia. Natomiast za pomocą rysunku 3D możemy znacznie lepiej i prościej zwizualizować poszczególne elementy projektu. Sprawne modelowanie pozwala bowiem uwydatnić najważniejsze części modelu, a także w klarowny sposób przedstawić swoje dodatkowe pomysły klientom lub współpracownikom. Trójwymiarowy obraz z pewnością wzbudzi również większe (niż w przypadku tradycyjnego szkicu) zainteresowanie wśród potencjalnych inwestorów.

Zalety projektowania 3D

Do niewątpliwych zalet projektowania w 3D należy szansa wczesnego wykrycia ewentualnych problemów i błędów, zanim będą one widoczne w procesie produkcji. To niezwykła oszczędność czasu oraz środków finansowych. Zauważone nieprawidłowości można także szybko poddać zewnętrznej konsultacji ze specjalistami. Za pomocą specjalnych programów do projektowania maszyn w 3D istnieje również okazja do poddania wybranych modeli szczegółowej analizie statycznej i dynamicznej. Dzięki symulacji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych można dowiedzieć się, jak konkretna maszyna się sprawdzi – jest szansa poznania jej odporności na odkształcenia, a także wyboru odpowiedniego do typu maszyny modułu. Pozwolą one dopasować min. połączenia śrubowe, koła zębate czy łożyska tak, aby dobrze sprawdziły się w procesie eksploatacji maszyny. Ponadto, ważną zaletą projektowania w 3D jest parametryczność – wprowadzane do pliku zmiany są aktualizowane na bieżąco i dopasowują się do siebie. Umożliwia to stałą kontrolę nad całościowym wyglądem maszyny. W przypadku tworzenia projektów użytkowych, technika 3D daje również szansę do wykorzystywania potencjału płynącego z zastosowania zaawansowanych, nieregularnych kształtów produktu.

Na czym polega projektowanie maszyn w 3D?

Rozpoczęcie pracy nad projektowaniem w technologii 3D najczęściej rozpoczyna się od wdrożenia wcześniej założonej koncepcji do programu komputerowego. W wirtualnym biurze konstrukcyjnym można następnie sprawdzić, w jaki sposób wymyślona maszyna będzie się prezentować w postaci prototypu. Dzięki zastosowaniu druku 3D można także od razu przekonać się o tym, jak dany produkt wygląda w rzeczywistości i czy już na początkowym etapie projektowania spełnia postawione wcześniej oczekiwania. Kolejna faza tworzenia pierwszej wersji maszyny polega na przeprowadzaniu szczegółowych analiz, symulacji działania oraz szczególnie ważnej optymalizacji wybranych funkcji produktu. Kluczowe i ostateczne etapy projektowania maszyn w technologii 3D wymagają wykonania finalnego modelu, a także sprawdzenia zgodności wizualizacji z dokumentacją techniczną. Gotowy i w pełni zaakceptowany projekt maszyny może z powodzeniem trafić do produkcji, bez ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych niespodzianek.

Technologia projektowania maszyn w 3D to przyszłościowa metoda konstruowania różnego rodzaju urządzeń, która za jakiś czas może całkowicie wyprzeć tradycyjne metody szkicowania. Dzięki zastosowaniu techniki 3D istnieje pewność, że tworzony projekt będzie funkcjonalny pod każdym względem i sprawdzi się w określonych warunkach pracy. Projektowanie maszyn w technice nowej generacji to oszczędność czasu, pieniędzy, a także niepotrzebnego stresu przed popełnieniem nieprzewidzianych pomyłek.

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

System sterowania PLC czy DCS – który z nich sprawdzi się lepiej

W obrębie różnorodnych gałęzi przemysłu wykorzystuje się urządzenia oraz linie technologiczne, których działania zapewniają nowoczesne systemy sterowania. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie informacji o etapach konkretnego procesu produkcyjnego, a także usprawnienie...

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Czym się charakteryzuje spawanie hybrydowe

Chcąc stale połączyć ze sobą dwa metalowe materiały należy je zespawać. W tym celu można wybrać jedną z kilku rodzajów spajania, jednak należy liczyć się z tym, że każda z nich ma swoje wady i zalety. Jednym ze sposobów na wyciągnięcie maksymalnych korzyści z...